Zobcová flétna

Kvarteta pro školáky každou středu od 15:00 hodin

Proč by vaše dítě mělo hrát na zobcovou flétnu

Chtěli byste, aby vaše dítě hrálo na nějaký hudební nástroj, ale nevíte, který zvolit? Který vybrat, když vlastně netušíte, zda to bude vaše dítě bavit? Co třeba začít s hrou na zobcovou flétnu, kdy dítě brzy zaznamená první úspěchy a může ho to motivovat k hudbě jako takové? Chcete-li vědět více o hře na tento hudební nástroj, čtěte dále.

Kdy začít s hrou na zobcovou flétnu

S hrou na zobcovou flétnu lze začít již v předškolním věku, od cca 4-5 let věku dítěte. Záleží samozřejmě na konkrétním dítěti, jeho šikovnosti, schopnostech a podobně. Zpočátku to chce trpělivost, protože pro dítě může být náročné hudební nástroj správně držet, foukat do něj,… Ale když vydrží (a rodiče spolu s ním), zaznamená brzy úspěchy.

Proč právě zobcová flétna

Velkou předností zobcové flétny je skutečnost, že hra na tento hudební nástroj je poměrně snadná. Dítě umí brzy zahrát první lehké písničky, což ho motivuje k další výuce. Navíc flétnu může vzít všude s sebou (na návštěvu, mezi děti,…) a pochlubit se tím, co už umí zahrát. Samozřejmě musíme zmínit také zdravotní přínos, o kterém se více dočtete níže. Nezanedbatelná je i skutečnost, že pořízení zobcové flétny a zpravidla i výuka patří k finančně vcelku nenáročným záležitostem. Výuka často probíhá v mateřských školkách, a pak i na školách základních. Kurzy je možné objevit i v mateřských centrech, domech dětí a mládeže a na mnoha dalších místech. Učit své dítě mohou i samotní rodiče.

Vliv na zdraví dítěte

Je všeobecně známo, že hra na zobcovou flétnu má pozitivní vliv na zdraví dítěte, respektive na dýchací ústrojí. Pomocí hry na tento hudební nástroj si dítě osvojí správnou techniku dýchání, posiluje svaly bránice. Hraním dochází k pročištění dýchacích cest a zvyšuje se kapacita plic. Proto je doporučován nejen dětem alergickým a astmatickým, ale přirozeně i zdravým (prevence onemocnění horních cest dýchacích). Dýchací cvičení se využívají i v logopedii.

Jakou zobcovou flétnu vybrat


Sopránová zobcová flétna Yamaha YRS 23Zobcové flétny se vyrábí ze dřeva a z plastu. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Před samotnou koupí je třeba zvážit, komu bude flétna určena, respektive za jakým účelem jí kupujete. Jestliže pořizujete nástroj pro menší dítě, vyplatí se vybrat plastovou zobcovou flétnu. Určitě je ale nutno dbát na to, aby byl nástroj kvalitní, který lze pořídit za velmi rozumné ceny.

Pro menší děti je určena sopránová zobcová flétna (existují i sopraninové, altové, tenorové a další).